دستکش-ایمنی-لاتکس-یا-نیتریل

نیتریل :

نیتریل یک کوپلیمر از اکریلونیتریل و بوتادین است. فرآیند ساخت آن بسیار ساده و بسیار شبیه به پلاستیک است. بنابراین محصولی ۱۰۰ درصد مصنوعی است و بسیار مقاوم است و سبب واکنش های آلرزیک نمی شود. از این رو در طیف وسعی از محصولات کاربرد دارد.

نیتریل یک نسخه مصنوعی از لاتکس می باشد در حالی که فاقد خاصیت کشش درونی و گریپ (فشردگی) یک پلاستیک طبیعی است ، ولیکن برای قدرت غیر قابل مقایسه اش با ارزش است.

ویژگی اصلی دستکش های کف نیتریل این است که لاستیک نیتریل، شامل هیچ پروتئین لاتکس نمی شود ، که نشان می دهد این محصول در برابر سوراخ شدن و پارگی مقاوم بسیار عالی دارد. به عبارت دیگر وقتی از آن در ساخت دستکش استفاده می شود، مقاومت آن در برابر پارگی و سوراخ شدن نسبت به لاستیک سه برابر می شود.

با توجه به مقاومت شیمیایی ، تفاوت اصلی نیتریل و لاتکس در این است که نیتریل دارای ماندگاری بالاتری در مواد نفتی را دارد. با این وجود استفاده از دستکش های نیتریل برای دست زدن و کار کردن با قطعات کوچک چرب می تواند یک انتخاب خوب باشد.

علاوه بر این ، نیتریل وقتی به عنوان پوشش کف استفاده می شود ، می تواند مانند فوم عمل کند به نحوی که وقتی که با یک قسمت صاف سطح چرب در تماس است، مانند یک اسفنج عمل می کند. در واقع روغنی که روی سطح غوطه ور شده است به طور قابل توجهی در گرفتن (جذب کردن) و جابجایی آن تاثیر دارد.

دستکش هایی که دارای پوشش های نیتریل هستند ، از مقاومت قابل قبولی در برابر سوراخ شدن ، پارگی ، خراشیدگی دست ، کار با روغن و مواد نفتی و سوختگی نیز برخوردارند. در ادامه به برخی از ویژگی های نیتریل می پردازیم:

  1. نیتریل در واقع یک نسخه مصنوعی از لاتکس است.
  2. در برابر سوراخ شدن نسبت به لاستیک معمولی ، سه برابر مقاوم تر است.
  3. از پایداری خوبی در کار با مواد نفتی برخوردار است . (به راحتی قابل استفاده در مواد نفتی است.)
  4. همچنین پوشش فوم آن مانند یک اسفنج عمل کرده و باعث افزایش قدرت گرفتن مواد نفتی می شود. (بهتر جذب می کند.)

لاتکس :

لاتکس ماده ایست که برای حصار یا پوشش دستکش استفاده می شود و اغلب تصور می شود که آن فقط نام دیگر لاستیک است. به هر حال موضوع اصلا اینگونه نیست ، زیرا فایندی که لاتکس از آن ایجاد می شود بسیار متفات از لاستیک طبیعی است.

در واقع واقعیت لاتکس این است که می توان آن را از منابع طبیعی و مصنوعی مشتق گرفت. لاتکس در اصل از ذراتی با حالت مایع (حالت شیری) که دارای پراکندگی منسجم و پایداری هستند ، که با این تفاسیر به این عبارت می رسیم که لاتکس از منابع طبیعی مشتق گرفته شده است.

علاوه بر درخت HeveaBrasiliensis ، گیاهان زیادی موجود هستند که شیره درخت مذکور را با کلیه ویژگی های مشابه دارند ، که به طور عمده این ماده شیری با قرار گرفتن در معرض هوا ماسیده (لخته) می شود.

در واقع تا الان بیش از ۱۲ هزار گونه گیاهی یافت شده اند که دارای این ماده با خواص مشابه هستند ، ولی با این وجود تنها چند نمونه از این گیاهان برای استفاده تجاری مناسب هستند.

لاتکس که از الیاف مصنوعی است ، به وسیله مونومر که با مواد دیگر مخلوط هستند ساخته شده است. از مهمترین ویژگی های لاتکس می توان به خاصیت ارتجاعی این ماده ، سطح برجسته مناسب در تماس با مواد و وسایل ، مقاوم در برابر درجه حرارت و پارگی نیز در کار مواد و وسایل اشاره کرد.

دستکش های با پوشش لاتکس بیشتر برای مصارفی همچون تعمیرات ، حمل و نقل ، گرفتن و مونتاژ کردن و کار با بتن و آجر و چوب زدن نیز استفاده می شوند.

حال با این تفاسیر برخی ویژگی های لاتکس در زیر عنوان شده است:

  1. خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد.
  2. در برابر پارگی بسیار مقاوم است.
  3. در برابر الکل و واکنش پذیری با آن مقاوم است.
  4. در واکنش پذیری با هیدروکربن ها و حلالهای آلی (مانند بنزین) بسیار ضعیف است.
  5. می تواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی و واکنش های آلرژیک شود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند: