ماسک-N95-و-کرونا

ماسک ها به عنوان اولین خط دفاعی برای فیلتر کردن ذرات موجود در هوا و فضاهای شلوغ مانند فرودگاه ها ،بیمارستان ها و غیره می توانند بسیار مفید باشند.

انواع ماسک ها:

 1. ماسک های معمولی (دو لایه کشدار) :
  این ماسک ها بینی و دهان را میپوشانند اما به صورت نمیچسبند و در شرایط عمومی پزشکی استفاده می شوند. این ماسک ها برای محافظت یک طرفه و برای جلوگیری و ممانعت از خروج مایعات بدن و ورود به هوا ، به طور مثال برای جلوگیری از سرفه و عطسه طراحی شده اند و در برابر خون مقاوم نیستند .
 2. ماسک های جراحی(سه لایه بند دار) :
  در برابر خون، ترشحات و حدود ۵۹ درصد نیز در برابر ذرات باکتری ها مقاوم هستند. این ماسک ها بیشتر از ماسک های معمولی به صورت می چسبند . در حالی که ماسک های فیلتردار ایده آل هستند ، ماسک های جراحی نیز هنوز هم برخی از کارهای مفید را در زمینه محافظت از ویروس انجام می دهند.
  آنها مانع از تماس های مکرر دست های ما با صورت به ویژهدهان و بینی می شوند. طبق یک مطالعه ، ما به طور متوسط ۱۹ باردر ساعت صورت خود را لمس میکنیم.
  بنابراین می توانیم عوامل میکروبزا را به دستها و سپس به صورت خود منتقل کنیم ، پس استفاده از ماسک جراحی در این موارد مفید محسوب می شود.
 3. ماسک های فیلتردار برای حفاظت فردی:
  این ماسک ها محکم هستند و به منظور پوشش دهی کامل صورت طراحی شده اند و کامال به صورت میچسبند.
  با فیلتر کردن هوای تنفس شده ، برای حفاظت دو طرفه طراحی شده اند و در برابر خون، ترشحات و ذرات غیر روغنی، مقاوم هستند. به صورت یکبار مصرف disposable می باشند برخی نیمه صورت را میپوشانند ( face half ) و برخی کامال صورت را کاور می کنند ( face full) .ماسک-فیلتر-دار

مقایسه ماسک ها بر اساس استانداردهای مختلف و قدرت نفوذناپذیری:

در اروپا از استاندارد “piece face filtering “که به اختصار (FFP )نامیده می شود استفاده
می کنند:

توضیحات:
ماسک سری N : در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست. (oil to resistant Not)
ماسک سری R : در برابر ذرات روغن مقاوم می باشد. (oil to Resistant)
ماسک سری P : ضد ذرات روغنی می باشد. (Proof O)

مقایسه بر اساس استانداردهای چین:

مقایسه ماسک بر اساس استانداردهای چین

بر اساس استانداردهای عنوان شده ماسک N95 با کارایی ۹۵ %بدین معنی است که این ماسک با احتمال ۹۵ % در برابر ذرات غیر روغنی با قطر حداقل ۰/۳ میکرون مقاوم است. قطر باکتری ها، اسپورز، گرد و غبار، مواد معدنی و . . . معمولا بین ۱-۰/۷ میکرون بوده لذا این ماسک برای موارد ذکر شده کارایی مناسبی دارد.

اینماسک جهت محافظت در برابر ذرات ایجاد کننده بیماری های تنفسی نظیر آنفلوانزا نیز توصیه می شود.
ویروس کرونا (کووید۱۹) دارای قطر ۰/۱ میکرون می باشد. در نگاه اول به نظر می رسد قطر ویروس مزبور از دامنه نفوذ ماسک N95 کمتر بوده لذا از این طریق قابل انتشار است اما از آنجا که ویروس مزبور در ترشحات تنفسی فرد بیمار که دارای قطری در محدوده ۱-۹ میکرون می باشد موجودند پس N95 می تواند با رعایت شرایط ذیل تا حد قابل توجهی کارایی مناسبی داشته باشد.

 • بر اساس استادنداردهای امریکا ماسک های سری N به طور معمول هر ۸ ساعت باید تعویض
  گردند.

اما هریک از شرایط ذیل احراز گردید بالفاصله باید ماسک را تعویض نمود:

 • آغشته شدن به خون، ترشحات و یا هر عامل عفونی دیگر از بیمار.
 • آسیب دیدن ماسک.
 • افزایش قابل توجه مقاومت تنفسی.

توصیه جدی:
استفاده ۴ ساعت مداوم از ماسک N95 می تواند سبب بروز بیماری های جدی ریوی گردد. لذا استفاده از این ماسک جهت افرادی که علائم بیماری و یا ارتباط نزدیک با شخص بیمار را ندارند توصیه نمی شود.

دوستانی که این مطلب را مطالعه کرده اند، از محصولات زیر نیز استقبال کرده اند: